Przyprawy cz.2: kardamon i koriander
Kolejne dwie przyprawy; o kardamonie – a właściwie kawie z kardamonem – słyszał chyba każdy. Tu jednak chodzi o przyprawę dodawaną do dań kuchni indonezyjskiej ;).
Kardamon (Elettaria cardamomum)
Roślina ta pochodzi z Indii i Sri Lanki. Jest nazywana trzecia najdroższą przyprawą na świecie (po szafranie i wanilii). Mimo, iż często używany w kuchni subkontynentu indonezyjskiego – 60% światowej produkcji jest eksportowane do krajów arabskich, gdzie z kolei znaczna ilość zużywa się do przyrządzania kawy. Kawa z kardamonem jest symbolem arabskiej gościnności. Przyrządza się ją bądź to mieląc razem ziarna kawy i kardamonu, a następnie gotując ta miksturę z cukrem w imbryku bądź to dodając kilka ziaren kardamonu do gorącej kawy.
W Indiach kardamonu używa się w deserach na bazie mleka kokosowego. Natomiast w Indonezji i Malezji dodaje się go przede wszystkim do słonych i mocno przyprawionych dań.
Ponieważ ziarna kardamonu bardzo szybko tracą swój aromat zawsze powinno się je kupować w całości i rozłupywać dopiero przed użyciem.
Dutch – Kardemom
English – Cardamom
Indonesian – Kapulaga
Koriander (Coriandrum sativum)
Koriander pochodzi najprawdopodobniej ze wschodniej części basenu Morza Śródziemnego lub Azji Mniejszej. Koriander rosnący w Rosji i Europie centralnej ma mniejsze owoce i zawiera bardziej ‘skondensowane’ olejki niż jego orientalna odmiana.
Wszystkie przyprawy powinny być przechowywane w całości, ale w przypadku koriandru ma to szczególne znaczenie. Zmielony bardzo szybo traci smak. W Indonezji bardzo często nasiona praży się przed zmieleniem, by jeszcze lepiej wydobyć ich zapach.
Liści koriandru przypominają liście zwykłej pietruszki. Maja podobny kształt i są używane w stanie surowym, ponieważ ich smak/zapach zanika w czasie gotowania.
Dutch – Ketoembar, Koriander
English – Coriander
Indonesian – Ketumbar
- Przyprawy cz.1: anyż i cynamon
- Przyprawy cz.2: kardamon i koriander
- Przyprawy cz.3: fenkuł, kmin i kminek
- Przyprawy cz.4: kaffir lime i trawa cytrynowa
hi, koriander to po polsku zwyczajnie kolendra.
Dzięki wielkie za informację. Polskie nazwy niektórych przypraw mnie “przerastają”
.
Chcialam to wlasnie napisac, ze coriander to kolendra po polsku. A zielone liscie w kuchni anglojezcznej zwane sa cilantro.:)
Fenkuł – koper włoski
Coriander to koriander i sa to nasiona zas cilantro to kolendra i sa to liscie. Dwie rozne przyprawy a tak mozna sie pomylic:)
hmm….wydaje mi sie ,że to ta sam roslina….świeże listki – znane pod nazwą cilantro – używane są w kuchni meksykańskiej i krajów południowoamerykańskich…natomiast nasiona mają zastosowanie w kuchni wschodniej …a u nas używa sie i lisci i nasion ))
Cześć . Obydwie nazwy dotyczą!! przede wszystkim pochodzeniem . KORIANDER to roślina pochodząca z regionu basenu morza śródziemnego , KARDAMON POCHODZI i występuje w Indii oraz Sri Lanki . Różnią się przede wszystkim kształtem oraz ilością skondensowanych olejków .