« Wspomnienie o pysznym toście…Ryż »

Przyprawy cz.2: kardamon i koriander

Dnia: 18. August 2007 | Tags: ,

Kolejne dwie przyprawy; o kardamonie – a właściwie kawie z kardamonem – słyszał chyba każdy. Tu jednak chodzi o przyprawę dodawaną do dań kuchni indonezyjskiej ;).

Kardamon (Elettaria cardamomum)

cardamon.JPGRoślina ta pochodzi z Indii i Sri Lanki. Jest nazywana trzecia najdroższą przyprawą na świecie (po szafranie i wanilii). Mimo, iż często używany w kuchni subkontynentu indonezyjskiego – 60% światowej produkcji jest eksportowane do krajów arabskich, gdzie z kolei znaczna ilość zużywa się do przyrządzania kawy. Kawa z kardamonem jest symbolem arabskiej gościnności. Przyrządza się ją bądź to mieląc razem ziarna kawy i kardamonu, a następnie gotując ta miksturę z cukrem w imbryku bądź to dodając kilka ziaren kardamonu do gorącej kawy.
W Indiach kardamonu używa się w deserach na bazie mleka kokosowego. Natomiast w Indonezji i Malezji dodaje się go przede wszystkim do słonych i mocno przyprawionych dań.
Ponieważ ziarna kardamonu bardzo szybko tracą swój aromat zawsze powinno się je kupować w całości i rozłupywać dopiero przed użyciem.

Dutch – Kardemom
English – Cardamom
Indonesian – Kapulaga

Koriander (Coriandrum sativum)

coriander.JPGKoriander pochodzi najprawdopodobniej ze wschodniej części basenu Morza Śródziemnego lub Azji Mniejszej. Koriander rosnący w Rosji i Europie centralnej ma mniejsze owoce i zawiera bardziej ‘skondensowane’ olejki niż jego orientalna odmiana.
Wszystkie przyprawy powinny być przechowywane w całości, ale w przypadku koriandru ma to szczególne znaczenie. Zmielony bardzo szybo traci smak. W Indonezji bardzo często nasiona praży się przed zmieleniem, by jeszcze lepiej wydobyć ich zapach.
Liści koriandru przypominają liście zwykłej pietruszki. Maja podobny kształt i są używane w stanie surowym, ponieważ ich smak/zapach zanika w czasie gotowania.

Dutch – Ketoembar, Koriander
English – Coriander
Indonesian – Ketumbar

Pozostałe posty z serii "Przyprawy kuchni indonezyjskiej"

7 komentarzy7 komentarzy do “Przyprawy cz.2: kardamon i koriander”

 1. nat 21 January 2008, o godz. 17:17

  hi, koriander to po polsku zwyczajnie kolendra.

 2. Kasia 22 January 2008, o godz. 23:04

  Dzięki wielkie za informację. Polskie nazwy niektórych przypraw mnie “przerastają” ;) .

 3. ania 14 March 2008, o godz. 9:40

  Chcialam to wlasnie napisac, ze coriander to kolendra po polsku. A zielone liscie w kuchni anglojezcznej zwane sa cilantro.:)

 4. ania 14 March 2008, o godz. 9:42

  Fenkuł – koper włoski

 5. gosia 1 February 2010, o godz. 2:09

  Coriander to koriander i sa to nasiona zas cilantro to kolendra i sa to liscie. Dwie rozne przyprawy a tak mozna sie pomylic:)

 6. bebe 1 January 2011, o godz. 22:41

  hmm….wydaje mi sie ,że to ta sam roslina….świeże listki – znane pod nazwą cilantro – używane są w kuchni meksykańskiej i krajów południowoamerykańskich…natomiast nasiona mają zastosowanie w kuchni wschodniej …a u nas używa sie i lisci i nasion ))

 7. Ivcio 12 December 2011, o godz. 16:37

  Cześć . Obydwie nazwy dotyczą!! przede wszystkim pochodzeniem . KORIANDER to roślina pochodząca z regionu basenu morza śródziemnego , KARDAMON POCHODZI i występuje w Indii oraz Sri Lanki . Różnią się przede wszystkim kształtem oraz ilością skondensowanych olejków .

Trackback URI | RSS komentarzy

Dodaj swój komentarz

Możesz używać takie znaczniki XHTML jak: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>