Ryż

Ryż to w kuchni indonezyjskiej podstawa. Jada się go niezależnie od pory dnia, osobno i w połączeniu z różnymi składnikami. Tworzy się też całe posiłki, w których kilka (nawet –naście) potraw jest uzupełnieniem dla wielkiej miski świeżo ugotowanego ryżu.
Oczywiście w użyciu są dziesiątki różnych odmian, ale najczęściej spotykane to te o słodkawym aromacie, delikatnym smaku i długich ziarnach. Właściwie ugotowany jest ‘puszysty’ i nie lepi się, a ziarna jedynie delikatnie przywierają do siebie. Świetnie ‘wchłania’ sosy i nadaje się zarówno do sałatek, jak i smażenia. rice.JPG
Najbardziej popularna odmiana poza Indonezją to ryż jaśminowy (można go nawet kupić w Polsce i wcale nie jest bardzo drogi; niecałe 10 zł/kg 😉 . Najlepszy jest importowany z Tajlandii i taki można u nas również dostać. Jego nazwa wiąże się nie tyle z kwiatem, lecz łagodnym lekko kwiatowym zapachem.

Podstawowy przepis na gotowany ryż (na 2 osoby)
1 filiżanka ryżu jaśminowego (ok. 200 gram)
1 ¼ filiżanki wody

Ryż włożyć do rondelka, zalać wodą i delikatnie mieszać go palcami. Chodzi o to, by oczyścić ryż i ‘rozbić’ warstwę skrobi znajdująca się na powierzchni ziaren (ona właśnie ‘odpowiada’ za nadmierne klejenie się ryżu), a jednocześnie nie połamać ziaren. Odlać wodę, nalać świeżą i powtórzyć całość 3-4 razy. Za ostatnim razem woda powinna być prawie przeźroczysta.
Ryż zostawić w garnku i zalać gotującą się wodą. Zagotować całość na dużym ogniu, a po ok. 15 sekundach zmniejszyć ogień do najmniejszego, przykryć pokrywką i gotować przez 15 minut. Usunąć z ognia i pozwolić ryżowi ‘dochodzić’ przez kolejne 10 minut. NIE podnosicie pokrywki! Ryż ma dochodzić do właściwej miękkości, dzięki parze, która wytworzyła się podczas gotowania. Serwować, gdy jest gorący.

Jeśli ryż wyjdzie zbyt miękki następnym razem zmniejszyć ilość wody o 2-3 łyżki, jeśli zbyt twardy – dodać 2-3 łyżki wody.

Leave a Reply

Your email address will not be published.