Ewangelicki kościół NMP w Legnicy

Ostatnio będąc w Legnicy ‘odkryłam’ kościół, który jest tam od wieków, ale ja jakoś nigdy nie miałam okazji obejrzeć go wewnątrz. To ewangelicka świątynia pod wezwaniem NMP (ciekawe – przecież ewangelicy nie uznają świętości Matki Jezusa).
snycerka.JPGPierwszy kościół – w stylu romańskim – powstał przed rokiem 1192 ( z tego czasu pochodzi pierwsza o nim informacja). Wg „Kroniki” Jana Długosza tu właśnie modlił się książę Henryk Pobożny przed bitwą z Mongołami (w 1241 roku). Kościół spłonął doszczętnie podczas pożaru miasta w 1338 r. Odbudowano go pół wieku później; płonął jeszcze dwa razy: w 1438 i 1822 roku. Po ostatnim pożarze odbudowano go w stylu neogotyckim (zasadniczy korpus nadal tworzy ceglana struktura wzniesiona w latach 1362 – 86) tworząc świątynię halową, dwuwieżową. Stanisław Wyspiański – jeszcze jako student – zwiedził kościół, o czym świadczą zachowane szkice. 9 czerwca 1908 r. kościół Marii Panny został przekazany Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w obecności cesarza Wilhelma II.
Ale to, co najpiękniejsze i najciekawsze, to zachowane zabytkowe elementy i detale zarówno architektoniczne, jak i snycerskie czy kowalskie.
Niesamowite wrażenie sprawiają rzeźbione ławy, a dokładniej ściany boczne ław. Każda z nich jest inna i wydaje mi się, że nie powtarzalna (przynajmniej ja nie widziałam dwóch takich samych 😉 ). Przepiękne są metalowe obręcze na kolumnach stanowiące jednocześnie wsporniki dla źródła światła. O drzwiach i klamkach nawet nie wspomnę >> wystarczy spojrzeć na zdjęcie. Podobały mi się tez zdobienia kolumn: motywy floralne z białą ‘łodyga’ i żółtym ‘kwiatem’ na czarnym tle. Wprowadzały miłe ożywienie do tego jasnego wnętrza [mała dygresja: w tym samym czasie kościół zwiedzało małżeństwo w średnim wieku; pani zachowywała sie jak pusta idiotka na plaży. Krzyczała do męża przez całą długość kościoła jakie to obrzydliwe są te bohomazy na kolumnach… no comments 😉 ]. Zreszta sami zobaczcie.
klamka.JPGkolumna.JPG

Leave a Reply

Your email address will not be published.