Smażona ‘azjatycka zielenina’ z czosnkiem i chili

Można śmiało powiedzieć, że zielone warzywa są tak samo podstawą indonezyjskiej kuchni, jak ryż. Żaden posiłek nie może się bez nich obyć. Niestety próba zakupienia w Polsce bok choy, baby bok choy, water spinach (szpinak wodny) czy choy sum graniczy z cudem; chociaż doszły mnie plotki, że pod stadionem 10-lecia są stoiska z azjatyckimi warzywami.. szkoda tylko, że do Warszawy mam trochę daleko :tongue_tb:.
kapusta_pekinska.JPGAle od czego kreatywność. Zwłaszcza w kuchni :). W końcu kapusta pekińska nie ma takiej nazwy tylko dlatego, że brzmi egzotycznie. Jedynym problemem może być znalezienie odpowiedniej kapusty pekińskiej; odpowiedniej znaczy dużej, z niepołamanymi liśćmi i przede wszystkim o liściach zielonych, a nie pożółkłych. Jak np. ta na zdjęciu obok.
A oto przepis na Tumis Sayur (bo tak się to danie zwie w Indonezji ).
Składniki na 4 osoby:

  • duża główka kapusty pekińskiej
  • 3 łyżki oleju z orzechów arachidowych
  • 4 ząbki czosnku zgniecione płaską stroną noża, a następnie pokrojone na 4 kawałeczki (każdy ząbek)
  • ¼ łyżeczki soli koszernej (ewent. morskiej)
  • 1 lub 2 czerwone papryczki chilli, wypestkowane i pokrojone w bardzo cieniutkie skośne paseczki

tumis_sayur.JPGDelikatnie oddzielić liście od główki kapusty; usunąć wszystkie zepsute kawałki. Umyć w lodowatej wodzie (by nie zwiędły zbyt szybko). Liście przekroić wzdłuż, a potem w poprzek na paseczki ok. 2 cm szerokości. Pozwolić im przeschnąć na papierowych ręcznikach.
W jak najszerszym rondlu (najlepiej wok) na średnim ogniu rozgrzać olej. Gdy będzie bardzo gorący dodać czosnek, sól i papryczki. Mieszając smażyć ok. 1 min. aż czosnek straci swój surowy zapach. Dodać kapustę i zwiększyć ogień. Mieszając smażyć 2 do 5 minut, by liście zaczęły mięknąć, ale nadal miały zielony kolor. Przenieść na duży półmisek i serwować.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.