Mleko kokosowe; indonezyjski sos sojowy

Dziś napiszę o dwóch płynnych :happy_tb: składnikach, które mają bardzo częste zastosowanie przy przyrządzaniu potraw kuchni indonezyjskiej.

Mleko kokosowe

coconut-milk.JPGNajpierw chciałabym wyjaśnić pewne istotne nieporozumienie, co do tego czym jest i jak wygląda mleko kokosowe. Płyn, który można znaleźć wewnątrz orzecha kokosowego (przeźroczysty, o intensywnym kokosowym smaku) to woda kokosowa. Natomiast mleko kokosowe powstaje po wymieszaniu bardzo drobniutko zmielonej kopry (miąższu orzecha kokosowego) z ciepłą wodą. I dlatego prawdziwe mleko kokosowe wygląda dokładnie tak, jak na zdjęciu obok 🙂 – bielutkie, gęste, o kremowej konsystencji.
W kuchni indonezyjskiej mleko kokosowe jest podstawa dla wszelakiego rodzaju curries (mięsnych i warzywnych), dodawane jest do ryżu, sosów i deserów.
Obecnie mleko kokosowe jest powszechnie dostępne i to zazwyczaj można wybierać spośród kilku marek. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie?

  • jak najmniej dodatków konserwujących (co oznacza niestety droższe marki)
  • po otwarciu puszki na wierzchu powinien być gruby kremowy kożuch, a pod nim chudsze mleko

Dwie uwagi dotyczące użycia; po otwarciu puszki mleko ZAWSZE trzeba wymieszać, by uzyskać jednolita konsystencję. Nie wolno dopuścić do gwałtownego gotowania się mleka przez dłużej niż kilka sekund, bo powstaną mało apetyczne grudki.

Indonezyjski sos sojowy/Ketjap manis

soy_sauce.JPGW moich przepisach z uporem maniaka 😉 piszę indonezyjski sos sojowy, a nie sos sojowy, ponieważ w Polsce lepiej znany jest jego ‘chiński’ odpowiednik, który różni się od indonezyjskiego.
Sos ten jest robiony z sfermentowanych prażonych ziaren soi i pszenicy. Jest bardzo ciemny (prawie czarny), o gęstej konsystencji syropu i słodki, dzięki znacznej zawartości cukru palmowego.
Obecnie łatwo dostępny, nawet w hipermarketach. Zazwyczaj na półkach z produktami egzotycznymi, zaraz koło ‘chińskigo’ sosu sojowego. Ten jednakże ma gdzieś na naklejce napisane „ketjap manis” lub „sweet soy sauce”.

2 thoughts on “Mleko kokosowe; indonezyjski sos sojowy”

  1. indonezyjski sos sojowy tzw ketjap jest zupełnie inny od chińskich zamienników.
    Ten na zdjęciu najpopularniejszy w indonezji oraz holandii ” trzy nogi ” kaki tiga.
    Można również dostać “sambal badjak” ale w polsce króluje oelek.

Leave a Reply

Your email address will not be published.