Kartki w technice 3D

Obiecałam kiedyś napisać/pokazać jak robię kartki. A że ostatnio pracowałam nad kilkoma, znalazł się materiał do publikacji :).
c_card.JPGTa kartka została wykonana w technice 3D (czyli trójwymiarowej). Chodzi tu o złudzenie występowania centralnego (najczęściej) fragmentu kartki w kierunku oglądającego, dzięki naklejeniu jedna na drugą kilku warstw motywu. Poszczególne warstwy są do siebie przyklejane za pomocą dwustronnej taśmy klejącej na grubszej poduszeczce (jej grubość to zazwyczaj 2-3 mm, choć może być nawet 5 mm ;).
Skąd zdobyć motywy? Przyznaję się, że korzystam z dobrodziejstw przebywania w kraju, w którym własnoręczne robienie kartek jest bardzo popularne co pociąga za sobą specjalistyczne sklepy z odpowiednim asortymentem.
Można jednak samodzielnie przygotować taki motyw – przeszukując zasoby Internetu lub domowe zbiory. Następnie wystarczy interesujący nas motyw wydrukować/skserować (zawsze w najwyższej dostępnej jakości!) 5-7 razy (ilość kopii zależy od bogactwa szczegółów i tego, jak bardzo ‘występujący’ chcemy mieć gotowy obrazek. Z pierwszej kopii wycinamy cały motyw, z drugiej odrzucamy najbardziej zewnętrzne elementy (np. odcinamy liście), z trzeciej odcinamy więcej niż drugiej (np. wszystkie liście) itd. Ostatnia kopia to zazwyczaj tylko centralny punkt np. środek kwiatka.
Mając wszystkie elementy naklejamy je jeden na drugi – dokładnie dopasowując wzajemne położenie – za pomocą wspomnianej dwustronnej taśmy klejącej. Gotowy motyw naklejamy na kartkę (porządnym klejem do papieru; porządny znaczy, że nie pozostawia widocznych śladów użycia i nie marszczy się w czasie schnięcia). Czy jej tło będzie białe, kolorowe czy też ze wzorem zależy tylko od naszej fantazji i pomysłowości :).

One thought on “Kartki w technice 3D”

Leave a Reply

Your email address will not be published.