Friedhofcosel.info

friedhofcosel.JPGCicho ostatnio na tej stronce, mało nowych wpisów. A wszystko dlatego, że pochłonął mnie nowy projekt nad którym pracuję razem z siostrą.
Parę razy wspomniałam o cmentarzu żydowskim przy ul. Lotniczej we Wrocławiu. Głównie w kontekście naszych (moich i mojej siostry) prac porządkowych i/lub sesji fotograficznych oraz spotkań z niesamowitymi ludźmi. Kilka miesięcy temu zaczęłyśmy rozważać co by było gdyby.. Gdybyśmy stworzyły własną stronę poświęconą temu cmentarzowi. Chodzi nam przede wszystkim o to, by informacje o tym miejscu udostępnić jak najszerszej publiczności, również z poza Polski. By wszyscy sfrustrowani beznadziejnością, niekompetencją i małą przyjaznością (oględnie mówiąc) wrocławskiej gminy żydowskiej, mogli znaleźć w jednym miejscu w miarę obszerne i kompetentne źródło informacji odnośnie cmentarza i pochowanych tam osób (ich bliskich, przodków, znajomych). I tak wszyscy odwiedzający gminę prędzej czy później są ‘nakierowywani’ na moją siostrę 🙂 jako niezawodne i przede wszystkim pomocne źródło informacji.
Ostatni opiekun cmentarza z ramienia gminy zawiódł na całej linii. Młody chłopaczek roztaczał piękne plany i wizję, z których wyrosło.. wielkie nic. Najzabawniejsze, że przy bramie cmentarza umieścił tablicę z informacją KTO jest opiekunem i z adresem internetowym strony o cmentarzu. Ta domena nawet nie jest zarejestrowana! Hehehe…
Tak więc postanowiłyśmy być ‘ponad’ nieuprzejmość, bezduszność i prymitywne zagrywki oficjeli z gminy i pójść na swoje :). Zarejestrowałyśmy domenę friedhofcosel.info (to nazwa cmentarza w języku niemieckim – cmentarz został bowiem założony, gdy Wrocław był jeszcze częścią Niemiec) i właśnie wypuściłyśmy ‘przed-stronę’ online. Możecie sprawdzić na www.friedhofcosel.info. Przed nami jeszcze duuuużo do zrobienia, ale.. liczy się inicjatywa i entuzjazm.

3 thoughts on “Friedhofcosel.info”

 1. No, do dzieła 🙂 W Polsce jest tak mało stron internetowych poświęconych poszczególnym cmentarzom żydowskim, na których można sprawdzić dane pochowanych, że chyba dałoby się policzyć je na palcach jedenj ręki. A to smnutne. Bo to jest wspólne dziedzictwo, a ludzi szukających swych korzeni, zagubionych w gąszczu drzewa genealogicznego jest dużo, często los rzucił ich z dala od Polski i oni potrzebują naszej pomocy. Lepiej nie oglądać się na innych, tylko robić swoje 🙂

 2. Dear Kasia and Gosia
  I found your project and got exited!
  Will you put a link for donations on the site? Next family meeting in May 2008 and I’ll make sure they will put some contributions for your very special efforts.
  Much love,
  Yair

  (I’ll put some links from my web sites to your new site, if OK with you)
  Y

 3. Dear Yair,

  Thank you for your warm thougts.
  So far we haven’t thought about link for danations but.. who knows? 😉 I will let you know more details via e-mail.

Leave a Reply

Your email address will not be published.