CSI w muzeum

Niedawno pisałam o wyjątkowości holenderskich muzeów. Dziś opiszę moją popołudniową wyprawę do Museon-u. Najbliższa pasująca klasyfikacja dla tego obiektu to Muzeum Historii Naturalnej, ale.. definitywnie wymyka się ono standardom.
Główna wystawa nosi nazwę ‘Your world, My World’ (twój świat, mój świat), a jej tematyka rozciąga się od początków ludzkiego istnienia, przez prezentację różnych form życia, środowisk, geologii, źródeł energii, różnic kulturowych i religijnych, po zagadnienia związane z klonowaniem, prawem czy imigracją. Czyli po prostu wszystko to, co nas otacza :).
Ja jednak wybrałam się na dwie wystawy czasowe:
1. pokonkursową wystawę Wildlife Photographer of the Year
2. Moordzaken. Van vingerafruk tot DNA-onderzoek
Pierwsza organizowana jest corocznie przez Natural History Museum i BBC Wildlife Magazine. Podzielona na kilka kategorii tematycznych i wiekowych, dostępna zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów skupia się na obrazach natury i przyrody (nie tylko dzikiej). W ubiegłym roku (2007) wyróżnienie w kategorii wiekowej 11 – 14 lat otrzymał Polak – Michał Budzyński – za fotografię przedstawiająca spowity mgłą beskidzki las w zimowej szacie. Gratuluję!
csi_scene.JPGTytuł drugiej wystawy to “Sprawy kryminalne. Od odcisku palca do badania DNA”. Cała zabawa polega na rozwiązaniu zagadki morderstwa.
Zaczynamy od obejrzenia filmu ze sceną morderstwa na młodej studentce i przedstawienia trzech podejrzanych: przyjaciela ojca zamordowanej, jej profesora i jej chłopaka. Następnie łapiemy za przygotowany notatnik i ołówek i krok po kroku prowadzimy śledztwo. Od sceny przestępstwa, przez prosektorium, laboratorium biometryczne, próbek, DNA, chemiczne i balistyczne. Trzeba przesłuchać świadków i podejrzanych, wysłuchać informacji zebranych przez nasza asystentkę 😉 a przede wszystkim zbadać dowody ‘przesłane’ do różnych laboratoriów. Wszędzie korzystamy z autentycznego sprzętu i/lub oprogramowania. Można się dowiedzieć jak dokładnie przebiega autopsja i jaki sprzęt jest podczas niej używany. csi_book.JPGJak porównuje się odciski palców, butów oraz głosy, jak tworzy się portrety pamięciowe (fantastyczny program komputerowy!), w jaki sposób bada się próbki różnych materiałów i na czym polega badanie DNA. W laboratorium balistycznym możemy porównać cechy charakterystyczne kuli z ciała zamordowanej z kulą wystrzeloną z broni znalezionej na miejscu zbrodni.
Przyznaję się, że spędziłam niesamowite dwie godziny nie tylko świetnie się bawiąc, ale ucząc się paru nowych rzeczy plus oglądając z bliska miejsca, w których na co dzień pracują bohaterowie mojego ulubionego serialu (jedynego, który oglądam zresztą 😉 „Crime Scene Invastigation”.
Dlaczego u nas nie ma takich fantastycznych muzeów???

Leave a Reply

Your email address will not be published.