Ogród Japoński we Wrocławiu

jap_bonsai.JPGKiedy byłam mała żadna wizyta we Wrocławiu nie mogła się obyć bez wycieczki do ZOO (wtedy pod dyrekcją państwa Gucwińskich). Z ogrodów zoologicznych zasadniczo wyrosłam (choć jesli mam okazję zobaczyć jakiś naprawdę niezwykły, to nie odpuszczę), za to zakochałam się we wrocławskim ogrodzie japońskim i każdy wyjazd do stolicy Dolnego Śląska oznacza również pobyt w tym niesamowitym miejscu.
Sam ogród położony jest praktycznie vis a vis ZOO (trzeba tylko minąć olbrzymią Halę Stulecia ). A ponieważ jest to miejsce naprawdę niezwykłe pozwolę sobie zarysować jego historię :happy_tb:.
Wiek XIX i początek XX to okres niebywałej fascynacji sztuką Dalekiego Wschodu. Dzięki ekspedycjom naukowym wiedza o tych baśniowych krainach przestała w końcu być zaledwie wytworem wyobraźni osadzonym na skąpych informacjach. Najwięcej czasu zajęło poznawanie Japonii, która od 1638 do 1852 roku była szczelnie (!!!) zamknięta dla cudzoziemców. Jednakże, jak to często bywa, wzrost wiedzy o Japonii nie szedł w parze ze zrozumieniem specyfiki tej wysoko rozwiniętej i odmiennej kultury; choć bywały wyjątki.
Jednym z nich był Friedrich Maximilian von Hochberg z Iłowej koło Żagania, ambasador cesarza Niemiec w Japonii, podróżnik i kolekcjoner, najwyższej klasy autorytet w sprawach sztuki wschodu. On to był pomysłodawcą utworzenia Ogrodu Japońskiego, jako jednego z ogrodów tematycznych Wystawy Sztuki Ogrodowej, która odbyła się we Wrocławiu w 1913 roku. Hrabia zadbał by jego pomysł przybliżył ‘prawdziwą’ Japonię, w której duże znaczenie odgrywa tradycja kontemplacji natury, docenianie piękna otoczenia oraz umiejętność tworzenia jej artystycznego obrazu o idealnej formie. Choć po wystawie pawilony rozebrano, a wyposażenie zwrócono właścicielowi, to sam układ ogrodu został zachowany.
jap_czerwien.JPGW 1994 roku podjęto prace zmierzające do rewaloryzacji ogrodu japońskiego; starano się jak najdokładniej zrekonstruować go w kształcie nadanym mu przez Hochberga. O pomoc poproszono ambasadę Japonii, co przyniosło wspaniały efekt w postaci pomocy specjalistów przybyłych z Japonii. W rezultacie powstał jedyny w Europie ogród tej wielkości ukształtowany zgodnie z zasadami japońskiej sztuki ogrodów.
W lipcu 1997, dwa miesiące po otwarciu ogrodu, cały teren znalazł się pod wodą i pozostał w takim stanie przez trzy tygodnie, co spowodowało olbrzymie spustoszenie pośród nasadzonej roślinności. Ponowna odbudowa trwała do października 1997 roku; wymieniono 70% (!) roślinności i ‘naprawiono’ układ kompozycji. Efekty można podziwiać po dziś dzień.
Nie będę się rozwodzić nad samą koncepcją ogrodu, jako że pierwsze spisane informacje na ten temat pochodzą z XI wieku :blink_tb:, a przez wieki tylko tego narosło. Wymienię więc tylko kilka zasad, których przestrzegano przy kształtowaniu japońskiego ogrodu we Wrocławiu:

  • ogród ‘podzielony’ jest na widoki, które odsłaniają się kolejno w czasie spaceru (żadne miejsce nie powinien się wyróżniać ponad inne)
  • wejście przez monumentalną bramę, która symbolizuje przejście do innej, sakralnej przestrzeni
  • tuż za bramą kamienna misa do obmycia rąk, co pozwala symbolicznie oczyścić się z trosk i niepokojów
  • do stawu wpadają dwie kaskady: łagodna żeńska i burzliwa męska
  • ścieżki z kamieni częściowo zanurzonych w wodzie wymagają skupienia, które z kolei pozwala odrzucić zbędne myśli
  • wysoki, wygięty w łuk drewniany most symbolizuje trudną drogę do doskonałości.

To miejsce to dla mnie oaza spokoju (nigdy nie bywam tu w niedzielne popołudnia :wink_tb: o niezwykłym, jakże odmiennym od naszej europejskiej tradycji kształcie i charakterze. Piękna linia, kolorystyka zależna od pory roku (nie ma tu przypadkowych roślin) i cisza (za wyjątkiem okresów, gdy głodne karpie wyskakują z wody rzucając się na chleb sypany im przez gości :laugh_tb:. Zresztą, sami zobaczcie.

Leave a Reply

Your email address will not be published.