Madryt

Madryt – stolica Hiszpanii, położna praktycznie w centrum tego kraju. Mogłabym napisać coś o jej historii, ale.. nie powaliła mnie na kolana, więc zainteresowanych odsyłam do wikipedii (na przykład). Nie będę też po kolei opisywać, co warto zobaczyć. Wymienię tylko parę miejsc, które widziałam i które mi się spodobały (kolejność jest całkowicie przypadkowa).
Przede wszystkim trzymajcie głowy zadarte do góry :). Duuużo interesujących rzeczy znajduje się powyżej linii oczu.

 • Palacio Real czyli pałac królewski; mówi się, że ma więcej pomieszczeń niż jakikolwiek inny pałac w Europie. Rodzina królewska przebywa tam tylko z okazji specjalnych wydarzeń tudzież wizyt zagranicznych głów państwa /monarchów. Ciężko mi powiedzieć, który z pokoi najbardziej mi się podobał, ponieważ urządzone są one w różnych stylach, a każdy z nich zawiera w sobie coś specjalnego. W oko na pewno wpadają główna klatka schodowa, Pokój Porcelanowy, którego ściany wyłożone są porcelanowymi płytkami i obwieszone wykonanymi z tego samego materiału dekoracjami, Pokój Chiński czy Sala Tronowa.
 • Museo del Prado; obowiązkowe miejsce, choć powinno być zastrzeżone dla ludzi, którzy są tym naprawdę zainteresowani, a masowi turyści zaliczający atrakcje nie powinni być wpuszczani. The Garden of the Earthly DelightsUtrudniają tylko życie ;).
  To jedna z najstarszych i najlepszych kolekcji sztuki na świecie. Dla mnie to przede wszystkim świetna kolekcja dzieł Hieronima Boscha m.in. „The Extraction of the Stone of Madness”, „The Tabletop of the Seven Deadly Sins and the Four Last Things” i „The Garden of the Earthly Delights”. Zwłaszcza ten ostatni – jeden z najbardziej niesamowitych i tajemniczych obrazów w historii malarstwa, pełen ukrytych i nie koniecznie zrozumiałych znaczeń. Poza tym można tu zobaczyć „Maję nagą” i „Maję ubraną” oraz „Rozstrzelanie Powstańców Madryckich” Francisco Goya, „Adama i Ewę” Albrechta Durera, „Panny dworskie” Diego Velázqueza oraz całe mnóstwo innych arcydzieł.
 • Centro de Arte Sofia mieszczące galerię współczesnego malarstwa hiszpańskiego. Wśród arcydzieł kolekcji znajduje się „Guernica” Pablo Picasso, surrealistyczne dzieła Salvadora Dalí i Joan Miró.

 • Parque del Buen Retiro; obowiązkowo!! To 120 hektarów drzew, krzewów, trawników, galerii, fontann i rzeźb. Zaludnione i jednocześnie ciche miejsce, gdzie można ukryć się przed lejącym się z nieba skwarem, odpocząć, zrobić piknik czy popływać wynajętą łodzią wiosłową po sztucznym stawie pełnym gigantycznych karpi :).
 • El Rastro to z kolei najsłynniejszy pchli targ; trochę się trzeba po nim nachodzić, by znaleźć stoiska ludzi handlujących starzyzną i dziwacznymi drobiazgami wśród których mogą się trafić prawdziwe cacka. Niestety nawet tutaj dotarła komercja i stoiska przy położonych centralnie alejach nastawione sąMuseo Jamon na naiwnych turystów usiłujących nabyć tandetne pamiątki za niską cenę.
 • “muzeum szynki” 😉 a dokładniej „Museo Jamon”; sieci kafeterii /restauracji specjalizujących się w szynkach; takich naprawdę pysznych i nieprzyzwoicie drogich. Łatwo je zauważyć, bo w oknie wystawowym wiszą wielkie połacie wędzonej, solonej i podsuszanej szynki. Na szczęście kanapka z takową szynką to wydatek nie przekraczający 3 euro.
 • churrioschurros z gorącą czekoladą; churros – zwane również hiszpańskimi pączkami – robione są z tłuszczu, mąki, jaj i cukru, wyciskane ze szprycy o gwieździstym przekroju, a następnie smażone w głębokim oleju. Prawdziwe serwuje się z gorącą czekoladą (żadne tam kakao!! To upłynniona gorzka czekolada z dodatkiem mleka i ewentualnie posłodzona). Fantastycznie smakują te serwowane w Choclateria San Gines.
 • tilesnazwy ulic i placów umieszczone są na tabliczkach wykonanych z ręcznie malowanych kafelków; taka tabliczka zawiera nazwę ulicy /placu i przedstawienie osoby /rzeczy /idei, do której odnosi się nazwa
 • niesamowite kute w metalu balustrady balkonów; co ciekawe, nawet jeśli sam budynek jest w stanie jako takim (czyt. łuszcząca się farba tudzież odpadający tynk), to same balustrady prezentują się znacznie lepiej

Leave a Reply

Your email address will not be published.