De intocht van Sinterklaas

… czyli po naszemu „Przyjazd Św. Mikołaja”.
Najważniejsza informacja: do Holandii św. Mikołaj przypływa z.. Hiszpanii! Skąd się to wzięło? Biskup Mikołaj z Miry (Turcja) zmarł w roku 342, a gdy miasto opanowali Arabowie kupcy włoscy przewieźli jego szczątki do Bari w południowych Włoszech należącego do królestwa Obojga Sycylii. Jej królem był późniejszy cesarz Karol V. Natomiast jego syn, Filip II był królem Holandii, Hiszpanii i Obojga Sycylii. Stąd w holenderskiej tradycji przyjęło się, że św. Mikołaj przybywa z Hiszpanii łodzią parową (nie udało mi się ustalić dlaczego dokładnie taką a nie inną ;).
sint_sint.JPGJest to bardzo ważne wydarzenie dla wszystkich dzieciaków i żadne z nich nie przepuści tej imprezy, która ma miejsce w listopadzie (od 1994 jest to zawsze pierwsza sobota po św. Marcinie). Już jakiś miesiąc wcześniej w telewizji pojawia się program Sinterklass Journal, w którym na bieżąco relacjonuje się podróż świętego z Hiszpanii oraz jakie nowe psoty wymyślili jego pomocnicy. Muszę bowiem dodać, że Zwarte Piet (czyli Czarny Piotruś) jest prawie tak samo ważny jak sam święty. Głównym zadaniem Zwarte Piet jest dźwiganie worka z prezentami, wspinanie się na dachy, wchodzenie do domu przez komin i zostawianie paczuszek dla dzieci w ich butach. Choć tak na prawdę to po prostu uwielbia psocić.
Kwestia butów zostawianych przy kominku na prezenty wygląda różnie w różnych holenderskich domach. W niektórych dzieciom pozwala się na to co wieczór (od dnia przyjazdu św. Mikołaja po 5. grudnia), a innym raz w tygodniu. Do buta trzeba włożyć cukier w kostkach lub marchewkę dla konia, na którym jeździ święty. Niektóre dzieci wkładają też listy bądź rysunki ze swoimi życzeniami. Powinno się też zaśpiewać co najmniej jedną piosenkę dla Sinterklaas, by wiedział, że w tym domu mieszkają grzeczne dzieci, które zasługują na nagrodę ;). A co Święty wkłada do butów? To również zależy od domu. W niektórych są to całkiem pokaźne podarki (pomyślcie – przez trzy tygodnie dostawać codziennie prezenty! Nic dziwnego, że w czasie pakjesavond, czyli wieczoru prezentów w dniu 5. grudnia, niektóre dzieciaki w ogóle nie są już zainteresowane prezentami ;). W większości domów są to jednak drobne upominki bądź łakocie.
Ale wracając do samego przyjazdu. Jak już wspomniałam ma on miejsce w sobotnie popołudnie; skala całego przedsięwzięcia zależy od wielkości miasta (inaczej wygląda to w Hadze, a inaczej np. w Delft) oraz od tego, które miasto w danym roku będzie pokazane w telewizji (co roku inne miejsce jest wybierane jako oficjalny punkt docelowy dla łodzi świętego i stamtąd prowadzona jest relacja dla mediów). Ale nigdzie nie odwala się fuszerki.
Święty Mikołaj przypływa oczywiście łodzią parową, często w towarzystwie innych łodzi wypełnionych jego pomocnikami i peppernoten (te malutkie okrągłe ciasteczka smakują podobnie do naszych pierników, ale są zdecydowanie twardsze a przez to bardziej chrupiące ;). Po zacumowaniu wita się z wszystkimi dzieciakami (w mniejszych miejscowościach oznacza to osobisty uścisk dłoni), po czym wsiada na konia i w korowodzie rusza ulicami miasta do ratusza. Przez cały ten czas Zwarte Pieten biegają pośród tłumu rozdając wszystkim – no dobra, głównie dzieciom – peppernoten.
sint_pieten.JPGPrzed ratuszem Święty Mikołaj ponownie wymienia uściski dłoni z dzieciakami, poczym zostaje oficjalnie przywitany przez burmistrza i po odśpiewaniu kilku piosenek znika w rauszu. Jednak cały czas coś się dzieje. A to za sprawa Zwarte Pieten. To nie tylko psotnicy, ale również niesamowici akrobaci łażący po murach, wspinający się na dachy, skaczący na trampolinie i co tam sobie kto jeszcze wymyśli.
Przyznaję, że pierwszy raz uczestniczyłam w CAŁEJ imprezie (wcześniej zdarzyło mi się tylko towarzyszyć sunącemu przez miasto korowodowi) i naprawdę nieźle się bawiłam. Choć pewnie wynika to też z faktu, że byłam z dzieciakami, dla których to było wielki przeżycie.
Tak więc jeśli zdarzy się Wam być w Holandii w połowie listopada, to sprawdźcie czy aby nie będziecie mieli szansy na wzięcie udziału w de intocht van Sinterklaas

One thought on “De intocht van Sinterklaas”

Leave a Reply

Your email address will not be published.