Czym jest Halloween?

h_google.gifOtwieram dziś Googla i co widzę ? Halloween. Jak zwykle się postarali i przygotowali specjalne logo. Choć muszę przyznać, że moim ulubionym nadal jest to sprzed dwóch lat.

Postanowiłam więc napisać dziś o Halloween. Nie po to, by namawiać Was do obchodzenia tego święta, ale by możliwie jasno przybliżyć, co to jest i ‘z czym się to je’. Bo gdy czytam o jednej z kuratorek, która wysłała list do dyrektorów szkół, by nie zezwalali na zabawy halloween’owe, ponieważ za tym kryje się kult szatana i czarne msze, to.. ręce mi opadają, a panią kurator chętnie bym posłała na zebranie satanistów :mad_tb:.

Halloween jest obchodzone w wigilię Wszystkich Świętych, czyli wieczorem 31. października. Wywodzi się z pogańskiego święta Samhain obchodzonego przez Celtów zamieszkujących Wyspy Brytyjskie. Wraz z szkockimi i irlandzkim emigrantami powędrowało ono za ocean i można powiedzieć, że obecnie amerykańska ( co tu ukrywać bardzo skomercjalizowana wersja) przyćmiła celtycki oryginał. Ale nie będę się czepiać, bo takie przykłady mamy na własnym podwórku (np. Wianki w zakolu Wisły w Krakowie).
Słowo Halloween to skrócona wersja All-hallow-even (wigilia “All Hallows’ Day” znanego również jako Dzień Wszystkich Świętych) . W wielu europejskich kulturach dzień ten jest postrzegany jako jeden z nielicznych w ciągu roku, kiedy duchy mogą kontaktować się z naszym światem a magia ma potężną moc.
h_jackolantern.JPGHalloween ma klika symboli, a najważniejszy i najpopularniejszy to Jack-o-latern, czyli wyrzeźbiona dynia z zapaloną świeczką wewnątrz. W Irlandii ta tradycja wiąże się z legendą o Uszczypliwym Jack’u, złośliwym hazardziście i alkoholiku, który zapędził diabła na drzewo i uwięził go tam, rzeźbiąc znak krzyża na pniu. W odwecie diabeł skazał Jack’a na wieczną nocną włóczęgę po ziemi. Natomiast w Stanach Zjednoczonych związana jest ona przede wszystkim z okresem plonów.
h_catpumpkin.gifNajpierw trzeba zdobyć dynie. Zazwyczaj jedzie się na tzw. „Pumpkin Patch” czyli do gospodarstwa, gdzie hodują dynie i gdzie można je samemu zebrać sobie z pola lub też (wersja dla leniwych) wziąć z koszy. Rozmiary bywają różne. Od liliputków po giganty o 2m średnicy. Oczywiście tych ostatnich nikt nie kupuje. Na Jack-o-latren najlepsze są pomarańczowe dynie wielkości piłki do gry w nogę lub większe. Spróbujcie taką kupić w Polsce. A przynajmniej w moim mieście! Skończyło się na tym, że użyłam dynie.. ozdobne. Przy rzeźbieniu nic się nie marnuje. Pestki odkłada się do suszenia, a miąższ zużywa do zupy i/lub ciasta. Jeszcze tylko świeczki do środka i gotowe.
Inne popularne symbole to duchy, wiedźmy, wampiry, nietoperze, sowy, kruki, czarne koty, pająki, gobliny, zombi, mumie, szkielety i demony, czyli wszystko, co kojarzy się ze śmiercią, czarną magią, nieszczęściem. Również dynie i strachy na wróble, choć te związane z świętem plonów, stały się symbolami Halloween.

Tradycyjnie w wieczór ten organizuje się:

  • trick-or-treat czyli “cukierek albo psikus”; poprzebierane dzieciaki chodzą od domu do domu (wszystkie domy, które ‘biorą udział’ w tej zabawie powinny być odpowiednio udekorowane), pukając do drzwi i wrzeszcząc “trick-or-treat”. Oczywiście zawsze dostają słodycze. Ciekawa jestem, co by zrobiły, gdyby ktoś powiedział: „to zróbcie mi psikusa” :happy_tb:
  • bonfire, czyli olbrzymie kontrolowane ognisko na skwerze bądź ulicy; pali się wtedy wszystko (zazwyczaj przygotowania zaczynają się kilka dni wcześniej), co się da spalić lub też przygotowuje specjalne drewniane instalacje
  • imprezy przebierańców; jej nieodłącznymi elementami są pumpkin soup i pumpkin pie (zupa i ciasto dyniowe; o jej.. ciasto dyniowe z orzechami pecan.. aż mi ślinka cieknie), łowienie zębami (tylko!) jabłka pływającego na powierzchni wody w olbrzymiej misce lub jedzenie (również bez użycia rąk) polukrowanego jabłka zawieszonego na nitce (tja.. cała twarz w cukrze, a przypadku dzieciaków zazwyczaj również włosy 😉 ); imprezy dla starszych obejmują również oglądanie horrorów

Poniżej kilka zdjęć z mojego ubiegłorocznego Halloween.

Wpis dedykuję Alexandrowi. Mam nadzieję, że gdziekolwiek jesteś możesz krzyknąć „trick-or-treat”.

6 thoughts on “Czym jest Halloween?”

  1. Bardzo fajny opis tak samo jak i zdjęcia . Bardzo przydał mi się tekst . Pozdrawiam

  2. To co napisalas na poczatku artykulu ze to jest wigila wszystkich swietych , jest to prawda. Druga czesc artykulu niweczy pierwsza. Jak sama podajesz , tradycje ,pochodzenie i cala oprawa nie ma nic wspolnego ze swietymi a natomiast ze zmarlymi zlymi duchami. Potwierdzeniem tego jest ubior i dekoracja ! Gosia

  3. Satanistyczne obyczaje amerykanów ogłupionych przy żydowskie media Polaków nie obchodzą, to tacy jak wy niszczą polskie zwyczaje.

  4. tekst,krotki i zwiezly,wlasnie z niego czerpalam do eseju na temat “jakie dni i swieta w tradycji amerkanskiej przypominaja Ci o Polskich Zaduszkach”text rewelacyjny zdjecia tez i tegoroczny halloween tuz tuz wiec mam nadzieje ,ze dostaniesz mnostwo cukierkow za obszerna wiedze o tym swiecie-pozdrawiam-Anka

Leave a Reply

Your email address will not be published.