Measlantkering

Planowałam napisać dziś o niesamowitych okolicach Hagi, ale.. czasem warto zboczyć odrobinę z kursu, by móc odnieść się do bieżących wydarzeń.
Jaka pogodę mamy obecnie za oknem widzi każdy. I słyszy to silne wietrzysko 😉 . Ale nie każdy wie, że te wiatry szaleją również na Morze Północnym powodując fale 6 m wysokości i że po raz pierwszy zmusiły Holendrów do zrobienia faktycznego użytku z Maeslantkering.
maas2.jpgCo to jest Maeslantkering? To ‘bariera’ przeciwsztormowa, znajdująca się na północ od Rotterdamu, pomiędzy Hoek van Holland i Maassluis, i chroniąca Rotterdam oraz inne miasta położone wzdłuż rzeki Moza przed powodzią. Stanowi ona część programu Deltawerken mającego ochronić Holandię przed nieobliczalnym żywiołem morza. Kiedyś napiszę więcej na temat samego projektu bo jest po prostu niesamowity.
Główna trudność przy projektowaniu tej bariery wynikała z faktu, że ma ona chronić Rotterdam – największy port w Europie i drugi na świecie, a jednocześnie nie utrudniać ruchu statków. Ogłoszono konkurs na projekt, który zwyciężyła firma Bouwkombinatie Maeslant Kering. Projekt przewidywał utworzenie dwóch olbrzymich ‘bram’ umieszczonych po obu stronach szerokiej na 360 m drogi wodnej Nieuwe Waterweg. Jego największą zaletą był fakt, że konstrukcję można było przygotować w suchych dokach, bez zakłócania ruchu statków. Prace rozpoczęto w roku 1991, a 10-tego maja 1997 królowa Beatrix dokonała uroczystego otwarcia.
measlant1.JPG Bariera składa się z dwóch ramion umieszczonych w dokach po obu stronach Nieuwe Waterweg. Każda brama ma 22 m wysokości i 210 m szerokości i jest połączona ramieniem o długości 237 m z łożyskiem. Nie byle jakim, bo te łożyska są największe na świecie. Każde z nich ma 10 m średnicy (!), a zostały wyprodukowane w czeskich zakładach Skody. Całość jest połączona z całkowicie skomputeryzowanym systemem a ten z kolei z bazami meteorologicznymi. W momencie, gdy system dostanie informację, że do Rotterdamu może dotrzeć fala o wysokości 3 m, rozpoczyna się procedura zamknięcia (na stronie Deltawerken możecie sobie obejrzeć animację tej procedury). Decyzję tą podejmuje komputer i nie może ona być zakwestionowana przez człowieka. Cztery godziny przed zamknięciem statki zostają ostrzeżone, a dwie godziny później ruch zostaje wstrzymany. Pół godziny przed zamknięciem doki, w których znajdują się bramy, zostają zatopione. Do akcji przystępują silniki i ramiona zbliżają się, aż do całkowitego zamknięcia przesmyku. Następnie bramy zostają zatopione i .. Rotterdam jest bezpieczny :).
Co roku przeprowadzane jest tzw. techniczne zamknięcie, by dokonać przeglądu i upewnić się, że wszystko działa jak należy. W ubiegłym roku miałam okazję to zobaczyć na własne oczy i powiem tyle, że obejrzenie tego w telewizji nie daje tego samego efektu. Najbardziej zaskoczyło mnie jak szybko się to dzieje. Samo zamknięcie ramion (od momentu ‘wyjścia’ z doków do spotkania) trwa niecałe 10 minut!!! I dlatego zdjęcia dokumentujące sam proces, zostały zrobione tylko od strony Rotterdamu. Nie miałam po prostu czasu by przejechać rowerem na drugą stronę i uwiecznić przesuwające sie bramy Measlantkering od strony morza 😉 [kilka dodatkowych zdjęć możecie obejrzeć w mojej galerii].
measlant2.JPGW czwartek 8-go listopada po raz pierwszy zamknięto barierę faktycznie z powodu zagrożenia powodzią. Oprócz Measlantkering również dwie inne zapory: Oosterscheldekering i Hartelkering zostały zamknięte (o tej pierwszej jeszcze kiedyś napiszę ;). O godz. 22.00 wstrzymano ruch statków. O 23.10 rozpoczęto procedurę zamykania, która zakończyła się pełnym sukcesem o 1 w nocy. Na oficjalnej stronie przeczytałam, że mimo późnej pory i sztormu na miejscu było ponad 2 tys. ludzi. W piątek o godz. 17.45 rozpoczęto procedurę otwierania bramy i o 20.20 przywrócono już normalny ruch statków.

2 thoughts on “Measlantkering”

  1. i want the english L.
    can you help me, could i have the history,objective,benefits,environment impact,social impact, about THE MAESLANTKERING …..
    thank you….

Leave a Reply

Your email address will not be published.