Kościół Pokoju w Jaworze

Jawor to niewielkie (obecnie) miasteczko na Dolnym Śląsku. Niegdyś stolica księstwa świdnicko – jaworskiego, które jako ostatnie na tym obszarze utraciło przynależność do Polski.
Dla mnie bardzo ważne i bliskie, bo stamtąd pochodzi moja mama.

W ubiegły czwartek wybrałam się tam na koncert organowy odbywający się w Kościele Pokoju. I choć sam koncert bardzo przypadł mi do gustu, to właściwym celem mojej wyprawy było ‘obfotografowanie’ samego kościoła.herb.jpg

Kościół ten został wybudowany po zakończeniu wojny trzydziestoletniej. Pokój westfalski utrzymał zasadę cuius regio eius religio. W efekcie księstwo jaworskie – będące pod panowaniem katolickich Habsburgów – utraciło większość kościołów ewangelickich. Jednakże starania króla Szwecji (który pełnił funkcje gwaranta pokoju) zaowocowały pozwoleniem na budowę trzech tzw. Kościołów Pokoju. Zlokalizowane one były w Jaworze, Świdnicy i Głogowie, przy czym ostatni z nich nie dotrwał do naszych czasów.

W ogóle warunki jakimi było obwarowane zezwolenie na budowę miały ‘zapewnić’ krótkotrwałość świątyń:

  • zakaz używania trwałych materiałów budowlanych (jak kamień czy cegła)
  • budowla poza murami miasta, nie dalej jednak niż na odległość strzału armatniego
  • zakaz wznoszenia wież i posiadania dzwonów
  • wygląd nie przypominający kościołów katolickich
  • koszty budowy musiała ponieść miejscowa społeczność ewangelicka
  • sam kościół musiał być gotowy w ciągu roku od momentu rozpoczęcia budowy.


Jaworska świątynia została oddana do użytku w ostatnim kwartale roku 1655. Autorem projektu był Albrecht von Sabisch.plan.png
Kościół ten to konstrukcja szkieletowo – zrębowa w stylu bazyliki z dwoma nawami bocznymi. Przestrzeń między drewnianymi belkami szkieletu wypełniona jest słomą, gliną i fragmentami desek. Nawa główna o wysokości 16m, długości 44m i szerokości 14m przykryta jest stropem kasetonowym ozdobionym śląskim motywem ludowym. strop.jpg Budowla mogła pomieścić do 6000 osób (!) a to dzięki 4 piętrom empor obiegających jej wnętrze. Empory te zdobione są malowidłami, które sprawiają, że całe wnętrze lśni przepychem. Na I i III Pietrze znajdują się loże 26 rodów śląskich, których frontony często mieszczą również herby . Nad bocznym wejściem znajduje się malowidło przedstawiające zamki Świny i Bolków.
Niesamowite wrażenie sprawia również ambona w formie kielichowatego kosza podtrzymywanego przez anioła trzymającego otwarta księgę.

PS. Zupełnie zapomniałam o jakże ważnym i nobilitującym szczególe dotyczącym kościoła Pokoju w Jaworze. W grudniu 2001 roku wraz z świdnicką świątynią został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Leave a Reply

Your email address will not be published.